Jaro se blíží. Už máte vybrané bylinky nejen za okno?

05.02.2018

Únor je měsíc, kdy už pomalu začínám vybírat o jaké bylinky obohatím své záhonky, truhlíky a další nádoby. Samozřejmě v souladu s biodynamickým pěstováním.
 
Většina lidí netuší, že když jdou na první jarní trh pro květiny za okno, přinesou si domů i léčivku - mluvím o Pelargóniích, neboli muškátech!
 
 
Ano, je to skutečně tak. Ty krásky, co se pyšní pomalu za každým oknem jsou opomíjenou léčivkou. Pro svůj vzhled je považována pouze za rostlinu okrasnou nebo odpuzující hmyz a mouchy v letních měsících. Jenže to nejsou jediné účinky pelargónie!
 
Olej z pelargónií je používán v kosmetice již od 18. st. Je průmyslově pěstována pro destilaci tohoto oleje díky své nádherné vůni po růžích, ale i pro vůni muškátového ořšku, pomerančové nebo růžově mentolové až kadidlové vůni. Ve viktoriánské éře v zimě lidé tyto rostliny umisťovaly po domě do takových míst, aby procházející ženy svými dlouhými sukněmi o ně zavadily a uvolňovala se z nich tato omamná vůně.
 
Listy, keré voní po růžích se používají pro aroma zákusků, dezertů, čajů a jiných nápojů nebo dokonce do misek s vodou pro umytí rukou přislavnostním stolování. V kuchyni se používají také korunní lístky a to hlavně pro ozdobu salátů. Výluh z listů lze použít pro ochucování omáček, džemů, sirupů, másla, zmrzlin a želé,ale také octa. Listy můžeme dále použít pod pečená jablka nebo jiné koláče, kterým dodají zvláštní příchuť. Dále je lze použít do poštik, zapečenému sýru na topince, ale i k rybám.
 
Kromě potravinářského využití jsou tyto krásky možné používat do směsí potpourri, do vonných polštářků, ale i pro léčení. Jak jsme již zmínili, silice z listů pelargónií jsou využívány v kosmetice, ale také aromaterapii. Pokud pár listů přidáte do masážního oleje, osvěžíte svou nervovou soustavu. Zmírnění předmenstručního napětí, záněty kůže a ekzémy, suchá kůže a opary - i s tím vším vám může pelargónie pomoci. Výluh z listů je také svíravým prostředkem na čištění pleti, bledé pleti napomáhá vrátit barvu. A listy si můžete přihodit i do koupele.
 
Připadá vám, že je to pořád málo? Tak co využít její repelentní účinky? Ne nadarmo naše babičky věděly, že muškát, neboli pelargónie v okně dokáže odehnat hmyz - ať už komáry, mouchy nebo jinou "havěť" (entomologové prominou). Při správném pěstování vám vydrží venku za oknem až do podzimu a při správném přezimování do následujících let. Pelargónie si můžete namnožit řízkováním. V našich podmínkách není mrazuvzdorná, i když v některých zemích je celoročně pěstována venku. My ji používáme jako přenosnsou rostlinu, kterou vždy po zmrzlých ponecháváme venku až do podzimu.
 
Dříve než vyhodíte olámané listy z této úžasné a vděčné rostliny vyhodíte do koše (nebo lépe do kompostu), nasuště si listy třeba do potpourri nebo vonných a nahřívacích polštářků. Nebo jej rozdrobte a používejte jako koření do zmiňovaných paštik, na ryby atd. Fantazii se meze nekladou a možná právě ve vaší kuchyni objevíte zcela nový chuťový zážitek právě z této rostliny. Tak neváhejte a alespoň jednu pelargónii umístěte za okno.
 
 
Věděli jste, že...
- existují speciální pelargónie s vůní eukalyptu, máty, růže nebo i čokolády? Stačí si jen vybrat - zda se rozhodnete pro klasické "babiččiny", převislé nebo speciální... 
 
 
 
Zdroje: L.Bremnesová, Bylinář, ISBN 80-7321-113-0, A. Clevely a K. Richmondová, Velká kniha bylinek, ISBN 80 - 7237-132-0

Píšeme si o bylinkách

MjliOGJ